برنج

فوت و فن قد کشیدن برنج ایرانی

برنج مجلسی و دانه بلند

برنج یکی از غذاهای ثابت در مهمانی ها و مجالس ایرانی است. قد کشیدن برنج و داشتن ظاهری مجلسی از دغدغه های اکثر افرادی است که آشپزی می کنند.برای پخت برنج باید یک سری نکات را رعایت کنید تا برنج علاوه بر اینکه ظاهر خوبی داشته باشد کاملا دم کشیده دانه های آن به هم چسبیده نباشد.


زمان مطالعه: 6 دقیقه


در این مقاله از سایت “برنج فرزاد” قصد داریم نکات و فوت و فن های لازم جهت قد کشیدن برنج و پخت آن بصورت مجلسی را برایتان شرح دهیم جهت تهیه برنج رشت از نوع هاشمی و شیرودی وارد سایت “برنج فرزاد” شوید و سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت نمایید.

مراحل لازم برای قد کشیدن برنج

1.برنج را خیس دهید

حتما چند ساعت قبل از پخت برنج آن را خیس دهید چون باعث می شود برنج شما بهتر پخته شود و همچنین قد کشیده و دانه دانه شود. برنج را شسته درون ظرف مناسبی ریخته و حدود 2 الی 3 سانتی متر روی برنج را آب بریزید. یک قاشق چایخوری نمک به برنج اضافه کنید تا برنج هم خوش طعم شود و هم نشکند.

2.انتخاب قابلمه مناسب

اگر برای دم کردن برنج از قابلمه ی کوچکی استفاده کنید باعث می شود که برنج بشکند و خوب قد نکشد. برای دم کردن برنج همیشه از قابلمه ای استفاده کنید که فضای سطحی قابلمه به اندازه یک چهارم خالی باشد تا برنج فضای کافی برای حجیم شدن داشته باشد.

3.میزان حرارت برای دم کردن برنج

برای اینکه برنج به موقع حاضر شود باید حرارت آن متناسب با مقدار برنج و قابلمه ی مورد نظر شما باشد. اگر شعله کمتر از حجم قابلمه باشد زمان زیادی می برد تا برنج به مرحله ی آبکشی برسد و در نهایت باعث وارفتن دانه های برنج می شود.

4.به برنج آبلیمو بزنید

برای اینکه برنجتان به خوبی قد بکشد و نشکند هنگام قل خوردن یکی دو قاشق به آن آبلیمو اضافه کنید.

5.به برنج روغن مایع بزنید

وقتی برنج در حال قل خوردن است 2 قاشق روغن مایع به آن اضافه کنید تا نشاسته ی برنج باعث به هم چسبیدن دانه ها نشود روغن از دفرمه شدن برنج جلوگیری می کند و مانند یک کاور روی دانه های برنج قرار می گیرد و اینگونه برنج کاملا قد می کشد بدون آنکه بشکند.

6.شیر به برنج اضافه کنید

اگر می خواهید برنج علاوه بر اینکه قد بکشد خوش رنگ و سفید باشد به آب آن که در حال جوشیدن است، نصف استکان شیر اضافه کنید البته در حجم های بالا دوغ و یا ماست هم می توانید بزنید.

 

در ادامه بخوانید: نکات مهم و کاربردی حین پخت برنج

 

 

دم کردن برنج

برنج فرزاد

 

7.با آب ولرم برنج را آبکش کنید

اگر هنگام آبکش کردن برنج آب سرد روی آن بریزید برنج قد نمی کشد پس بهتر است از آب ولرم رو به گرم استفاده نمایید.

8.برنج را کامل و درست آبکشی کنید

اگر هنگام آبکشی برنج نگذارید که آب اضافی آن کاملا خارج شود و با مقداری آب موجود در آن برنج را دم کنید برنج شما وارفته و شفته می شود و اصلا ظاهر مجلسی نخواهد داشت.

9.برنج را به موقع دم کنید

هرگز بعد از آبکشی کردن برنج، آن را به حال خود رها نکنید و زمان زیادی در بین آبکشی و دم کردن تلف نکنید چرا که ماندن به مدت زیاد در آبکش، باعث خشک و سرد شدن برنج می شود و هنگام دم کردن دانه ها قد نمی کشند و حالت پلاستیکی به خود می گیرند. پس حتما بعد از آبکشی کردن برنج و گذر حدودا 5 دقیقه، برنج را دم کنید و اجازه ندهید سرد شود و به اصطلاح از دم بیوفتد.

10.در قابلمه را باز نکنید

برای اینکه برنج شما خوش پخت شود و کاملا قد بکشد در 20 دقیقه اول پخت درب قابلمه را باز نکنید.

معمولا در 15 دقیقه اول دم کردن برنج، پخت اصلی شروع می شود و در 30 دقیقه اول است که برنج شروع به قد کشیدن می کند.

با برداشتن درب قابلمه در این مدت زمان، باعث سرد شدن و از دم افتادن برنج می شوید و دیگر انتظار دیدن برنج قد کشیده را نداشته باشید. در ابتدای دم کردن برنج حدود 3 الی 5 دقیقه شعله حرارت زیاد باشد تا وقتی که برنج بخار کند و سپس حرارت را به حالت متوسط رو به کم بگذارید و برای اینکه برنج نسوزد از شعله پخش کن استفاده کنید.

مراحل قد کشیدن برنج کته ای

قد کشیدن برنج کته ای کمی سخت تر است چرا که برنج کته زودتر به حالت شفته و شل در می آید و حتی برعکس ممکن است خیلی خشک و سفت باشد. برای اینکه برنج کته ای خوب قد بکشد نوع برنج و مقدار آب آن بسیار مهم است و باید به میزانی باشد که نه خیلی شل شود و ن خشک و سفت. معمولا برای دم کردن برنج به حالت کته به ازای هر پیمانه برنج یک بند انگشت و یا حتی کمتر آب نیاز است.

سخن پایانی

با رعایت تمامی نکات ذکر شده در این مقاله و درست کردن چندین مرتبه برنج و با تجربه شدن در این زمینه، می توانید یک برنج خوش قد و خوش پخت برای مهمانی هایتان حاضر نمایید جهت تهیه برنج رشت با ما در تماس باشید.ممنون از حضور گرمتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *