برنج

طرز تهیه شیرینی برنجی سنتی

نان برنجی قزوینی چطور بپزیم

تهیه و پخت شیرینی های برنجی یک هنر اصیل ایرانی است، که شهرت کشوری دارد. بهترین نمونه های شیرینی برنجی، شیرینی برنجی کرمانشاهی و شیرینی برنجی قزوین است. اگر شما هم علاقمند به پخت شیرینی برنجی سنتی در خانه هستید این مقاله را از دست ندهید.


زمان مطالعه:  5 دقیقه


شیرینی برنجی قزوین به نام عروس شیرینی ها نیز محبوبیت دارد و دلیل آن هم حساس بودن خمیر شیرینی است. شیرینی برنجی به دلیل استفاده از آرد برنج کمی عمل آوردن خمیرش سخت می باشد ولی با دستور پخت ما می توانید شیرینی برنجی را تهیه کنید. نکات قابل توجه دیگری که در پخت شیرینی برنجی بسیار اهمیت دارد قالب این شیرینی است. قالب شیرینی برنجی قالبی است با طراحی و نقش های سنتی با جنس برنج، که بسیار هم گران می باشد. اما در این مقاله از سایت برنج فرزاد  اقتصادی ترین روش برای تهیه و پخت شیرینی برنجی به شما معرفی میکنیم که کمترین هزینه را داشته باشد.

 

طرز تهیه شیرینی برنجی قزوینی

مواد موردنیاز:

آرد برنج 500 گرم

پودر قند 250 گرم

زرده تخم مرغ 2 عدد

روغن جامد 250 گرم

پودر هل 2 قاشق غذاخوری

گلاب 1 قاشق غذاخوری سرخالی

مراحل تهیه:

 مرحله اول: روغن و قند

روغن را بریزید و داغ کنید در حدی که روغن آب شود ولی دست را نسوزاند. سپس در یک ظرف بریزید و پودر قند را به همراه هل الک کرده و به روغن اضافه کنید و مخلوط نمایید تا یکدست شود.

مرحله دوم: گلاب و تخم مرغ

تخم مرغ را در یک ظرف بریزید، گلاب را اضافه کنید و سپس هم بزنید تا از لختگی در بیاید و آبکی شود سپس به روغن اضافه کرده و هم بزنید.

 

در ادامه بخوانید: برنج معطر ایرانی کدام است؟

 

مرحله سوم: تهیه آرد برنج

آرد برنج حتما باید از برنج ایرانی باشد در غیر این صورت طعم خمیر آنچنان تعریفی ندارد. آرد برنج را می توانید خودتان در منزل تهیه کنید و یا از آرد برنج مرغوب برنج فرزاد تهیه بفرمایید. ۲ لیوان از برنج مرغوب ایرانی را برداشته و به مدت ۲ شب خیس کنید. سپس آبکش کرده تا آب اضافی خارج شود. برنج میبایست نم دار باشد، به طوری که برنج نباید خشک باشد و نباید خیلی آب دار باشد تا بتوانید به راحتی آسیاب کنید. سپس بر روی میز، بر روی پارچه نخی پهن کنید. دو روز را در نظر بگیرید و برنج را در این مدت خوب زیر و رو کنید تا گلوله و نم دار نماند زیرا آرد برنج ترش می شود و دیگر قابل استفاده نیست.

 

مرحله چهارم: اضافه کردن آرد برنج به تخم مرغ

آرد برنج را الک ریز کرده و سپس به ترکیب اضافه کنید و خوب هم بزنید و ورز دهید تا خمیر جمع شود و خودش را بگیرد.

مرحله پنجم: خمیر زعفرانی

شیرینی برنجی در قزوین معمولا همیشه دو رنگ ساده و زعفرانی می باشد. پس بعد از آماده شدن خمیر برنجی، خمیر را نصف کرده و نصف خمیر را با زعفران، زعفرانی می کنیم.

چطور شیرینی برنجی بپزیم

برنج فرزاد

مرحله ششم: ور افتادن خمیر

بعد از آماده سازی خمیر برنجی باید خمیر را در محیطی خنک مثل پشت پنجره بگذارید تا به مدت ۲ تا ۳ روز تا خمیر جا بیفتد و برای استفاده آماده باشد. توجه داشته باشید حتما دو یا سه روز بگذرد در غیر این صورت هنگام پخت خمیر ترک میخورد.

مرحله هفتم: قالب زدن و پخت شیرینی برنجی

خمیر شیرینی را به مقدار یک حبه قند درشت برداشته و در کف دست قلقلی کنید و سپس قالب مخصوص را در آرد برنج زده و قالب بزنید. پیشنهاد ما برای کم هزینه بودن قالب این است که از درب خودکار استفاده کنید و بر روی خمیر شیرینی برنجی طرح بیاندازید و در آخر با پودر پسته و سیاه دانه تزئین نمایید، سپس فر را گرم کنید و بعد از گرم شدن با حرارت ۱۰۰-۱۵۰ به مدت ۱۵ دقیقه زمان پخت در نظر بگیرید.

 

پنج نکته طلایی برای بهتر شدن شیرینی برنجی:

  1. شیرینی برنجی را زمانی که به صورت خمیری است باید تزیین شود.
  2. شیرینی برنجی را می توانید به سایز و طرح دیگر نیز تهیه کنید.
  3. برای پخت باید هر ۳ تا ۵ دقیقه درب فر را باز کنید و چک کنید.
  4. شیرینی برنجی را بعد از پخت باید زمان دهید تا سرد شود و بعد به آرامی از سینی جدا کنید.

سخن پایانی

ممنون که تا پایان این مقاله همراه ما بودید امیدواریم برایتان مفید واقع شده باشد. جهت تهیه برنج و یا آرد برنج برای پخت شیرینی برنجی با ما از طریق سایت فرزاد در ارتباط باشید و یا با شماره ی 01344305866 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *