برنج

بهترین زمان خرید برنج ایرانی

خرید برنج تازه

برنج ایرانی محصولی مفید و خوشمزه است که انواع ویتامین ها و مواد معدنی، در تک تک دانه های برنج موجود می باشد. برنج یکی از محصول های اصیل کشور عزیزمان ایران می باشد که بیشتر در استان های گیلان و مازندران، کاشت و برداشت می شود.

مدت زمان مطالعه:10 دقیقه

در این مقاله به طور مفصل به موضوع زمان کشت و برداشت همچنین بهترین زمان خرید برنج خواهیم پرداخت. چنانچه قصد خرید برنج رشت را دارید وارد سایت “برنج فرزاد” شوید و یا با شماره ی 01344305866 در تماس باشید تا بهترین و مرغوبترین برنج شمال را به سر سفره هایتان بیاوریم.

چگونگی رشد دانه تخم برنج

تا به حال با خود فکر کرده اید که چگونه 1 عدد تخم برنج رشت، چگونه به ده ها برنج تبدیل می شود؟ برای تبدیل تخم برنج به جوانه های سر سبز و تازه، دو روش وجود دارد که همه ی کشاورزان و شالیکاران از یکی از این دو روش با توجه به اینکه در شهر هستند و یا روستا استفاده می کنند.

روش اول : کاشت برنج به صورت سنتی

در وهله اول، کشاورز به مقدارمورد نیاز زمین رو آماده می کند، آبیاری می کند و در انتها تخم برنج را بر روی زمین می پاشد. این روش تقریبا به صورت گلخانه ای به عمل می آید. همچنین خیلی باید مراقب بود تا مورچه ها به تخم برنج ها حمله نکنند. در این روش معمولا نشا به صورت دستی و نیروی انسانی انجام می گیرد.

روش دوم : کاشت برنج به صورت مکانیزه

امروزه کشاورزان اکثریت روش مکانیزه را ترجیح می دهند زیرا، قطعأ راحت تر و بدون دردسر تر می باشد. در وهله اول، کشاورز به اندازه دلخواه و مورد نیاز، مقداری تخم برنج را شسته، و به مدت 2 الی 3 روز در آب و ضد قارچ اجازه می دهد خیس بخورد، تا به خوبی در مرحله بعدی رشد کند. بعد از جدا کردن آب؛ تخم برنج را در کیسه های نسبتأ باز می گذارند و در دو نوبت ظهر و شب آبیاری می کنند. سپس اجازه می دهند در محیط تاریک و نسبتأ گرم جوانه بزند. پس از جوانه زدن در سبدهای مخصوص مقداری خاک و کود حیوانی می ریزند، جوانه های سفید تخم برنج در سبد پاشیده و آبیاری می شوند و در انتها دوباره مقداری خاک خیلی خیلی کم روی آن می ریزند. این سبد ها در کنارهم گذاشته می شوند و برنج ها در محیط گرم و تقریبا تاریک رشد می کنند حدودا در طی 2الی 3 روز. ناگفته نماند در روزهای گرم هر دو ساعت باید آبیاری شود چون گیاه برنج، اول به آب نیاز دارد بعد خاک. و در آخر به روش مکانیزه پس از پانزده روز کاشته می شود.

کاشت برنج

برنج فرزاد

فرق بین برنج کشت اول و کشت دوم چیست؟

برنج کشت اول

منظور از کشت اول این است که، برنج در اواخر اسفند یا اوایل فروردین کاشته می شود و در اواسط تابستان برداشت می شود.

مثال: در مناطقی مانند رشت که بارش باران، زیاد است برنج رشت مشکل آبیاری نخواهد داشت. معمولا در فصل بهار کاشته و در تابستان برداشت می شود. چرا که در اواخر شهریور ماه احتمال بارش باران بالاست، از این رو برای جلوگیری از خیس شدن برنج ها و نرم دار شدن، برنج در اواسط تابستان برداشت می شود.

 

در ادامه بخوانید: قیمت برنج ایرانی بر چه اساس تعیین می شود؟

 

برنج کشت دوم

منظور از کشت دوم برنج به این معنا است که در اواسط بهار، یعنی اردیبهشت ماه تخم برنج کاشته می شود و در اواخر شهریور ماه یا اوایل مهرماه، محصول برداشت می شود.

مثال: در شهرستان رودبار، شهر رستم آباد که تقریبأ آب و هوای خشک دارد. کشاورزان در اوایل تا اواخر اردیبهشت ماه، شروع به کاشت برنج می کنند. احتمالا با خود می گویید در منطقه ای که باران به ندرت می بارد، چگونه برنج را آبیاری می شود؟جالب است بدانید، سفید رود همه برنج های کاشته شده در این مناطق را آبیاری می کند، رشد بسیار خوبی هم در برنج خواهیم دید و در نهایت در اواخر تابستان تا اوایل مهر ماه برداشت می شود.

بهترین زمان خرید برنج

با توجه به متن فوق، هیچ فرقی بین برنج کشت اول یا کشت دوم نیست. زیرا مهم نوع برنج می باشدو اگر تمایل دارید برنج رشت که کشت اول است را تهیه نمایید بهترین زمان خرید برنج در اواخر شهریور ماه می باشد. اما اگر برنج کشت دوم مد نظرتان می باشد، در اواخر مهرماه اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع برنج ها و نوع و کیفیت آن ها به قسمت مقالات سایت برنج فرزاد مراجعه نمایید.

برنج فرزاد با ارائه انواع برنج طبق ذائقه ی شما و خریدی راحت و آسان شرایط را برای شما فراهم نموده است جهت خرید و یا ثبت سفارش وارد سایت ما شوید ممنون از شما که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید روز و روزگارتان شاد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *